دسته‌بندی نشده

نامگذاری الکترود های فولادی

نامگذاری الکترود های فولادی

نام گذاری الکترود های فولادی : مقدمه

جوشکاری SMAW یکی از پرکاربرد ترین و شاید هم بتوان گفت پرکاربردترین روش جوشکاری حال حاضر میباشد . الکترود مورد استفاده در این فرایند دارای یک مغذی فلزی و یک پوشش پودری است که مغذی فلزی حاوی فلز پایه و مقداری عناصر آلیاژی است و پودر ، حاوی برخی مواد پایدار کننده قوس الکتریکی ، مواد گاز زا ، مواد اکسیژن زدا و … میباشد . انتخاب پوشش پودری مناسب از اهمیت بالایی برخوردار بوده و شرکت های تولیدی از افشای فرمول ساخت پوشش الکترود خود ، به شدت جلوگیری میکنند .  

پوشش پودری این الکترود ها وظایف فراوانی داشته که مهم ترین آنها عبارت اند از : 

 • جلوگیری از اکسید شدن و آلودگی الکترود در هنگام انبار داری 
 • محافظت از حوضچه جوش به وسیله گاز های حاصل از سوختن پودر در طول جوشکاری 
 • تشکیل واکنش های سرباره -مذاب ، گاز مذاب و انجام عملیات تصفیه فلز جوش از اکسیژن وارد شده احتمالی از جو 
 • تشکیل سرباره ( گل جوش ) و جلوگیری ازسرد شدن سریع جوش 
 • تشکیل سرباره و محافظت از حوضچه جوش در برابر اکسید شدن در دمای بالا . 
 • افزایش بازدهی یا راندمان جوشکاری و در نتیجه مصرف الکترود کمتر 
 • قابلیت تولید انواع الکترود ها از یک مفتول فلزی یکسان 
 • افزایش قدرت و سرعت انتقال مذاب به حوضچه جوش 
 • افزایش پایداری قوس 

الکترودهای فولادی طبق چه الگوریتمی نامگذاری میشوند ؟؟؟

اکثر قریب به اتفاق الکترود های تولید شده دارای یک کد چهار رقمی و یا پنج رقمی میباشند که روی بسته بندی این الکترود ها درج شده است . هر چند کارخانه های تولید الکترود ممکن است سیستم نامگذاری مختص خود را داشته باشند اما هر شرکت در کاتالوگ محصولات خود نام الکترود خود را با استاندارد AWS تطابق میدهد . به عنوان مثال همانطور که در تصویر زیر قابل مشاهده است ، ایساب برای الکترودی با خواص مشخص ، نام spoolarc 82 را انتخاب کرده است و در ادامه در جدول قید کرده این الکترود در واقع همان الکترودی است که سازمان aws نام ER70S-3 H4 بر آن نهاده است . 

نکته مهم : 

به یاد داشته باشید اکثر فروشندگان نام رسمی کد AWS هر الکترود را میشناسند و به هنگام خرید باید نام کد AWS الکترود مورد نیاز خود را به فروشنده اعلام کنید . البته این موضوع همیشه صادق نیست و ممکن است فروشندگانی وجود داشته باشند که کد مخصوص اعلامی یک شرکت خاص معروف مانند ایساب ، بوهلر و یا آما را بشناسند .   

و اما اصل مطلب 

هر کدام از اعداد نوشته شده در کد AWS بیانگر یکسری اطلاعات خاص میباشد . دو عدد اول نوشته شده در کد عددی بعد از حرف E بیانگر استحکام نهایی فلز جوش بعد از جوشکاری اند . یکای این استحکام KSI به معنای هزار پوند بر اینچ مربع است . برای مثال اگر دو رقم اول این کد عدد هفتاد را نشان دهد ، فلز جوش حاصل از جوشکاری این الکترود توانایی تحمل وزن 70000 پوندی را به ازای هر اینچ مربع از مساحت سطح مقطع خود داراست و یا برای مثال تصویر زیر یک الکترود که با عدد هشتاد شروع میشود را نشان میدهد که به این معنی است که فلز جوش این الکترود دارای استحکام نهایی 80KSI میباشد . 

نامگذاری الکترود های فولادی

عدد سوم نوشته شده در کد AWS هر الکترود بیانگر جایگاه مناسب هر الکترود است . این عدد میتواند 1 ، 2 و یا 4 باشد . مفهوم هر عدد در زیر آورده شده است :

 • عدد 1 : قابلیت جوشکاری در وضعیت تخت ، افقی ، عمودی رو به بالا و بالای سر 
 • عدد 2 : قابلیت جوشکاری در وضعیت تخت و افقی 
 • عدد 4 : قابلیت جوشکاری در وضعیت تخت ، افقی، عمودی رو به پایین و بالای سر

برای مثال الکترود های 8018 ، 7018 ، 6013 که عدد سومشان در کد AWS عدد 1 میباشد میتوانند در وضعیت های افقی ، تخت ، عمودی رو به بالا و بالای سر جوشکاری شوند . اما الکترود 7024 فقط قابلیت جوشکاری در وضعیت تخت و افقی را داراست و برای عمودی و بالای سر مناسب نمیباشد . 

عدد چهارم نوشته شده در کد الکترود بیانگر نوع پوشش الکترود و جریان مناسب برای به کارگیری الکترود است . این عدد میتواند از 1 تا 9 تغییر کند . تصویر زیر راهنمای اصلی شما در تفسیر عدد چهارم میباشد . 

مفهوم کدگذاری الکترود

برای مثال الکترود 6013 الکترودی است با استحکام نهایی فلز جوش 60KSI که قابلیت جوشکاری در وضعیت های تخت افقی عمودی رو به بالا و بالای سر را دارد . این الکترود دارای روکش روتیلی پتاسیم دار است که نفوذ ضعیفی داشته و قابلیت جوشکاری با قطبیت های DCEN و DCEP و AC را نیز دارد . لازم به ذکر است که برای داشتن نفوذ حداکثر در الکترود های روپوش دار بهتر است قطبیت را روی حالت DCEP تنظیم کنیم . 

در ادامه کد نوشته شده بر روی الکترود ممکن است یک خط فاصله و چند حرف لاتین و اعدادی وارد شوند مانند B2 ، B3 ، C1L و …. که برای درک معنا و مفهوم آن به استاندارد AWS A5.5 مراجعه میکنیم . 

لینک دانلود فایل AWS A5.5 در انتهای همین صفحه آورده شده است . شما میتوانید سوالات خود را از طریق شماره واتساپ 09103462197 ، دایرکت پیج اینستاگرام و یا از طریق ایمیل MAHDI.M7896@GMAIL.COM و یا از طریق پنجره دیدگاه زیر ثبت نمایید . 

Specification forLow-Alloy Steel Electrodes forShielded Metal ArcWelding

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + دوازده =