دسته‌بندی نشده

نامگذاری الکترود های فولادی

نامگذاری الکترود های فولادی

نام گذاری الکترود های فولادی : مقدمه

جوشکاری SMAW یکی از پرکاربرد ترین و شاید هم بتوان گفت پرکاربردترین روش جوشکاری حال حاضر میباشد . الکترود مورد استفاده در این فرایند دارای یک مغذی فلزی و یک پوشش پودری است که مغذی فلزی حاوی فلز پایه و مقداری عناصر آلیاژی است و پودر ، حاوی برخی مواد پایدار کننده قوس الکتریکی ، مواد گاز زا ، مواد اکسیژن زدا و … میباشد . انتخاب پوشش پودری مناسب از اهمیت بالایی برخوردار بوده و شرکت های تولیدی از افشای فرمول ساخت پوشش الکترود خود ، به شدت جلوگیری میکنند .  

پوشش پودری این الکترود ها وظایف فراوانی داشته که مهم ترین آنها عبارت اند از : 

 • جلوگیری از اکسید شدن و آلودگی الکترود در هنگام انبار داری 
 • محافظت از حوضچه جوش به وسیله گاز های حاصل از سوختن پودر در طول جوشکاری 
 • تشکیل واکنش های سرباره -مذاب ، گاز مذاب و انجام عملیات تصفیه فلز جوش از اکسیژن وارد شده احتمالی از جو 
 • تشکیل سرباره ( گل جوش ) و جلوگیری ازسرد شدن سریع جوش 
 • تشکیل سرباره و محافظت از حوضچه جوش در برابر اکسید شدن در دمای بالا . 
 • افزایش بازدهی یا راندمان جوشکاری و در نتیجه مصرف الکترود کمتر 
 • قابلیت تولید انواع الکترود ها از یک مفتول فلزی یکسان 
 • افزایش قدرت و سرعت انتقال مذاب به حوضچه جوش 
 • افزایش پایداری قوس 

بنای اصلی نامگذاری الکترود های فولادی

اکثر قریب به اتفاق الکترود های تولید شده دارای یک کد چهار رقمی و یا پنج رقمی میباشند که روی بسته بندی این الکترود ها درج شده است . هر چند کارخانه های تولید الکترود ممکن است سیستم نامگذاری مختص خود را داشته باشند اما هر شرکت در کاتالوگ محصولات خود نام الکترود خود را با استاندارد AWS تطابق میدهد . به عنوان مثال همانطور که در تصویر زیر قابل مشاهده است ، ایساب برای الکترودی با خواص مشخص ، نام spoolarc 82 را انتخاب کرده است و در ادامه در جدول قید کرده این الکترود در واقع همان الکترودی است که سازمان aws نام ER70S-3 H4 بر آن نهاده است . 

نکته مهم : 

به یاد داشته باشید اکثر فروشندگان نام رسمی کد AWS هر الکترود را میشناسند و به هنگام خرید باید نام کد AWS الکترود مورد نیاز خود را به فروشنده اعلام کنید . البته این موضوع همیشه صادق نیست و ممکن است به استثنا ، کد مخصوص سازنده‌ای بین فروشندگان شناخته شده تر باشد .

و اما اصل مطلب 

هر کدام از اعداد نوشته شده در کد AWS حاوی اطلاعات خاصی میباشد . دو عدد اول نوشته شده در کد عددی بعد از حرف E نشاندهنده استحکام نهایی فلز جوش بعد از جوشکاری اند . یکای این استحکام KSI به معنای هزار پوند بر اینچ مربع است . برای مثال اگر دو رقم اول این کد عدد هفتاد را نشان دهد ، فلز جوش حاصل از جوشکاری این الکترود توانایی تحمل وزن 70000 پوندی را به ازای هر اینچ مربع از مساحت سطح مقطع خود داراست

 تصویر زیر یک الکترود که با عدد هشتاد شروع میشود را نشان میدهد که به این معنی است که فلز جوش این الکترود دارای استحکام نهایی 80KSI میباشد . 

نامگذاری الکترود های فولادی

عدد سوم نوشته شده در کد AWS هر الکترود بیانگر جایگاه مناسب هر الکترود است . این عدد میتواند 1 ، 2 و یا 4 باشد . مفهوم هر عدد در زیر آورده شده است :

 • عدد 1 : قابلیت جوشکاری در وضعیت تخت ، افقی ، عمودی رو به بالا و بالای سر 
 • عدد 2 : قابلیت جوشکاری در وضعیت تخت و افقی 
 • عدد 4 : قابلیت جوشکاری در وضعیت تخت ، افقی، عمودی رو به پایین و بالای سر

برای مثال الکترود های 8018 ، 7018 ، 6013 میتوانند در وضعیت های افقی ، تخت ، عمودی رو به بالا و بالای سر جوشکاری شوند . اما الکترود 7024 فقط قابلیت جوشکاری در وضعیت تخت و افقی را داراست و برای عمودی و بالای سر مناسب نمیباشد . 

عدد چهارم نوشته شده در کد الکترود بیانگر نوع پوشش الکترود و جریان مناسب برای به کارگیری الکترود است . این عدد میتواند از 1 تا 9 تغییر کند . تصویر زیر راهنمای اصلی شما در تفسیر عدد چهارم میباشد . 

مفهوم کدگذاری الکترود

برای مثال الکترود 6013 الکترودی است با استحکام نهایی فلز جوش 60KSI که قابلیت جوشکاری در وضعیت های تخت افقی عمودی رو به بالا و بالای سر را دارد . این الکترود دارای روکش روتیلی پتاسیم دار است که نفوذ ضعیفی داشته و قابلیت جوشکاری با قطبیت های DCEN و DCEP و AC را نیز دارد . لازم به ذکر است که برای داشتن نفوذ حداکثر در الکترود های روپوش دار بهتر است قطبیت را روی حالت DCEP تنظیم کنیم . 

در ادامه کد نوشته شده بر روی الکترود ممکن است یک خط فاصله و چند حرف لاتین و اعدادی وارد شوند مانند B2 ، B3 ، C1L و …. که برای درک معنا و مفهوم آن به استاندارد AWS A5.5 مراجعه میکنیم . 

لینک دانلود فایل AWS A5.5 در انتهای همین صفحه آورده شده است . شما میتوانید سوالات خود را از طریق شماره واتساپ 09103462197 ، دایرکت پیج اینستاگرام و یا از طریق ایمیل MAHDI.M7896@GMAIL.COM و یا از طریق پنجره دیدگاه زیر ثبت نمایید . 

نوشته های مرتبط

1 نظر در “نامگذاری الکترود های فولادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − سه =