دسته‌بندی نشده

دستگاه CO2 چی بخرم ؟ نکات خرید دستگاه جوشکاری میگ مگ

جوشکاری CO2 چیست ؟ دلیل این نامگذاری چیست ؟

احتمالا تا به حال شما هم نام جوشکاری CO2 راشنیده اید و اگر در این مورد اطلاعات حداقلی نداشته باشید ، حتی اسمش نیز شما را در فکر فرو خواهد برد . اولا این نکته را باید بگویم CO2 همان گاز کربن دی اکسیدی است که در دوران تحصیل نیز احتمالا اسمش را زیاد شنیده اید . اما جوشکاری CO2 به چه معناست ؟؟ مگر میشود گاز کربن دی اکسید را جوشکاری کرد ؟؟ خب جواب قطعا منفی است اما در جواب اینکه چرا به این فرایند که نام اصلی آن GMAW میباشد CO2 گفته میشود ، میتوان گفت که در طول جوشکاری فولاد با این فرایند ، در ابتدا در ایران از گاز CO2 به عنوان گاز محافظ استفاده میشده و قشر فنی و کارگاهی برای راحتی بیشتر ، این نام را روی این فرایند گذاشته اند . لازم به ذکر است که گاز محافظ بسته به فلز پایه و مود جوشکاری تغییر میکند که در ادامه مفصلا به این موضوع میپردازیم .

مبانی و مفهوم جوشکاری CO2

فرایند جوشکاری بر خلاف تصور عموم جامعه ، فرایندی حساس بوده و همیشه در معرض انواع عیوب میباشد . کافیست تنها یک پارامتر به درستی تنظیم نشود و یا جوشکار مهارت کافی در تولید و کنترل حوضچه جوش نداشته باشد همین امر باعث به وجود آمدن فاجعه های عظیم همچون حادثه متروپل آبادان خواهد شد که متاسفانه تلفات جانی زیادی در پی داشت . از جمله این پارامتر ها میتوان به گاز محافظ اشاره کرد که اگر وجود نداشته باشد و یا کم یا زیاد تنظیم شود جوش سالمی به دست نمی آوریم . چرا ؟ چون تماس عناصر جو با حوضچه جوش باعث اکسید شدن ، هیدروژنه شدن و یا متخلخل شدن حوضچه جوش میشود که این امر اصلا برای ما مطلوب نیست . نوع گاز محافظ در درجه اول بستگی به فلز پایه دارد به عنوان مثال برای جوشکاری فولاد های ساختمانی گاز CO2 به کار میرود در حالی که برای جوشکاری آلومینیوم ، گاز آرگون باید به کار ببریم . پس اینکه به این فرایند جوشکاری CO2 گفته شود امری اشتباه بوده و این روند نامگذاری باید اصلاح شود . ممکن است بپرسید که خب در جوشکاری های معمولی ، اصلا گاز محافظی ندیده ایم . در جواب باید گفت که از سوختن روکش پودری الکترود در فرایند SMAW که به این فرایند جوش برق یا جوش الکترود دستی گفته میشود ، گاز محافظ لازم تولید میشود . هیچ فرایندی در هیچ شرایطی با هیچ دستگاهی بدون گاز محافظ یک جوش سالم و مطمئن به شما تحویل نخواهد داد . یک کلام به صد کلام . 

اما چرا جوشکاری GMAW ؟؟

جواب این سوال بسیار ساده است . راحتی کار با این فرایند و همچنین سرعت بالای تولید .

 چرا این فرایند جوشکاری آسان است و چرا سرعتش بالاست ؟؟

اولا راحت است چون فرایند نیمه اتوماتیک تلقی میشود . نزدیک بودن تورچ جوشکاری به حوضچه جوش باعث میشود که نوسانات دست در جوشکاری تاثیر مخرب چشمگیری نداشته باشد . در این فرایند تزریق سیم جوش خود به خود صورت گرفته و مانند جوشکاری تیگ ( آرگون ) نیاز نیست دو دست را درگیر کنیم .

 چرا نرخ تولید بالاست ؟ چون به صورت دائم سیم جوش تزریق میشود و نیاز نیست هر چند دقیقه یکبار الکترود را تعویض کنیم .

 مجموع این مزایا باعث شده کارگاه ها و تولیدی های زیادی در کشور به سراغ فرایند GMAW بروند و میتوان گفت این فرایند در کشور با سرعت خوبی در حال رشد است . 

اکنون که با مفهوم و مزایای جوشکاری GMAW آشنا شدیم باید بریم سراغ اصل مطلب . با این همه تنوع محصولات با قیمت ها و امکانات چه دستگاهی بخریم ؟ از کدام برند ؟ کدام مدل ؟ تا آخر این نوشته با ما همراه باشید تا به جواب تمامی سوالات خود برسید . اما در ابتدا از شما دعوت میکنیم مقاله نکات لازم خرید اینورتر های جوشکاری را به دقت مطالعه کنید . 

اصل مطلب ...

انتخاب دستگاه جوشکاری در فرایند GMAW اصلا شبیه به خرید دستگاه های تیگ و الکترود دستی نیست . برای انتخاب دستگاه الکترود دستی به آمپر دقت کرده و میگفتیم به دستگاهی نیاز داریم که بتواند به عنوان مثال 200 آمپر را برای ما با دیوتی سایکل 100 درصد تامین کند و یا اینکه در مورد انتخاب اینورتر های جوشکاری تیگ بیان میکردیم که آیا آمپر این دستگاه به اندازه ای هست که بتوانیم با تنگستن قرمز 3.2 نیزبه صورت دائم کار کنیم ؟ بسته به جوابی که میگرفتیم در مورد خرید اینورتر تصمیم میگرفتیم .به عبارت دیگر رکن مهم انتخاب دستگاه در این اینورتر ها ، جریان یا همان آمپراژ بود . اما در فرایند میگ مگ داستان کمی فرق دارد . پارامتر اصلی ما ولتاژ میباشد و دستگاه های میگ مگ در هر برندی که باشند بر حسب ادوات به کار رفته و توان خروجی که به ما ارائه میدهند برچسب خانگی ، نیمه صنعتی و صنعتی میگیرند . شاید بگویید این برچسب ها روی دستگاه های الکترود دستی و تیگ هم میزدیم پس تفاوت در کجاست ؟ 

جواب : تفاوت از آنجایی حاصل میشود که ما در جوشکاری میگ مگ با انواع مود های انتقال قطره طرفیم . مود اتصال کوتاه ، مود قطره ای و مود اسپری . در ذهن اکثریت افراد این چنین القا میشود که به من چه که قطره چطور به حوضچه جوش میرود ما دنبال جوشکاری هستیم با هر مکانیزمی . اما باید بدانیم قضیه به این راحتی ها هم نیست . عواملی که باعث به وجود آمدن مود های متفاوت انتقال قطره میشوند ، مستقیما روی کیفیت اتصال اثر دارند . به عنوان مثال ، ولتاژ پایین و جریان پایین و گاز فعال برای ما تشکیل مود اتصال کوتاه میدهند . نفوذ در این حالت بسیار محدود بوده و سرعت جوشکاری نیز خیلی بالا نیست . در عوض مود اسپری که چنانچه جریان و ولتاژ را در حد بالا نگه داریم و با گاز خنثی عملیات جوشکاری را انجام دهیم این مود تشکیل میشود . کیفیت بسیار عالی مهره جوش ، نفوذ بالا و نرخ رسوب بالا از ویژگی های این مود انتقال قطره است . پر واضح است که دستگاه های ضعیف مثل دستگاه های خانگی و نیمه صنعتی قادر به ایجاد این مود انتقال مذاب نیستند . در پروژه های حساس بعضا استفاده از مود اتصال کوتاه ممنوع و یا دارای شرایطبسیار است . مسلم است که استفاده از این مود در پروژهای سنگین اصلا عاقلانه نیست  . 

نسخه نهایی

امیدوارم تا اینجای کار با مفهوم و اهمیت موضوع ارتباط کامل برقرار کرده باشید . اما اگربخواهم کارتان را راحت کنم . اگر به دنبال یک جوش نسبتا ظریف هستید و هر چند روز یکبار سراغ دستگاه جوش میروید دستگاه های 200 آمپر نیز میتوانند جوابگوی کار شما باشند . برای این گروه از مشاغل دستگاه های زیر پیشنهاد میشود . 

آن دسته از مشاغل که در طول روز مرتبا جوشکاری میکنند ، اما حجم جوش زیادی ندارند لازم است از دستگاه های معرفی شده در بالا صرف نظر کرده و دستگاه هایی با توان بیشتر انتخاب کنند . یه طوری که دستگاه مورد نظرشان قادر باشد سیم جوش سایز 1 میلیمتر را به راحتی و به صورت دائم ذوب کند . مشاغلی همچون درب و پنجره سازی ، اجاقسازی ، ساخت میز و صندلی و از این دست موارد …

دسته سوم آن دسته از مشاغل اند که پروسه اصلی ساخت تجهیزاتشان جوشکاری است . حجم جوش بالایی تولید کرده و نیازمند سرعت بالای جوشکاری ( نرخ رسوب بالا ) میباشند . به یاد داشته باشید اگر قصد راه اندازی کارگاه ساخت اسکلت های سنگین ، تجهیزات نفت و گاز و مشاغلی از این دست هستید ، برای خرید دستگاه های MIG/MAG به دستگاه های کمتر از 500 آمپر اصلا فکر نکنید مخصوصا اگر شهر محل کارتان جزو شهرهای گرم کشور است . شما به دستگاه هایی نیازمندید که قادر باشند به راحتی سیم جوش 1.6 میلیمتر و یا حداقل 1.2 میلیمتر را به صورت دائم ذوب کنند . همچون موارد معرفی شده در زیر …

نکته بسیار مهم : خرید دستگاه های صنعتی سنگین از نوع هواخنک ، برای شما هیچ سودی ندارد . آبخنک یاهوا خنک بودن ، اگر چه هیچ تفاوتی برای خود دستگاه ندارد اما انجام کار های سنگین صنعتی بدون یونیت و تورچ آبخنک مساوی است با خرابی پی در پی تورچ جوشکاری . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + یازده =